سنگ ها فصل 12

مشخصات فایل مورد نظر در مورد سنگ ها فصل 12 آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.
سنگ ها فصل 12|50674160|ds|

حجم فایل : 1.9 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 20
بنام خدا سنگ ها

فصل 12

سنگ : از منابع طبيعي و خدادادي است ، كه انواع مختلفي دارد و از جمله رشته كوههاي البرز و زاگرس ، به فراواني يافت مي شود.
سنگ ها اجسام طبيعي ، غيرزنده و حاوي موادي هستند كه از يك يا چندكاني تشكيل شده اند.
خاك : اگر شرايط محيطي مهيا باشد، با گذشت زمان سنگ به خاك تبديل مي شود. تقسيم بندي سنگ ها
١- آذرين: از سرد شدن و انجماد مواد مذاب حاصل مي شوند.
٢- رسوبي : در اثر فرسايش و حمل رسوبات به داخل محيط رسوبي و رسوب گذاري و فشردگي به وجود مي آيند.
٣- دگرگوني: دراثر حرارت و فشار از سنگ هاي ديگر حاصل مي شوند. ماگما: گرماي درون زمين، سبب ذوب شدن سنگ ها مي شود كه به آن ماگما يا مواد مذاب مي گويند.
هر چه از سطح زمين به سمت داخل برويم، دما افزايش مي يابد، به طوري كه به ازاي هر يك كيلومترعمق، حدود ٣٠ درجه سانتيگراددما افزايش مي يابد.
خواص مواد مذاب يا ماگما: طبيعي ، داغ ، متحرك ، سرشار ازگاز و داراي چگالي كم است .
ماگما به دليل داشتن گاز فراوان و حرارت زياد ، داراي چگالي كم مي باشد ، و نسبت به سنگ هاي اطرافش سبك تر مي شود و به سمت بالا حركت مي كند . سنگ هاي آذرين
- آذرين بيروني: مواد مذاب يا ماگما ، از راه شكستگي ها و شكاف هاي موجود در سنگ كره به سطح راه مي يابند و سرد و متبلور مي شوند. سنگ هاي آذرين بيروني چون به سرعت سرد مي شوند، بلورهاي ريزتري دارند . مانند بازالت و ريوليت.

٢- آذرين دروني: مواد مذاب يا ماگما در داخل زمين مي مانند و همانجا سرد و متبلور مي شوند.
سنگ هاي آذرين دروني چون به آرامي سرد مي شوند، بلور درشت تري دارند و كاني هاي آنها بدون ميكروسكوپ هم قابل ديدن است . مانند گرانيت و گابرو
كاربرد گرانيت و گابرو ، به عنوان سنگ هاي تزئيني در نما و كف ساختمان ها و بناهاي يادبود است. به اين دليل كه: سختي و دوام زياد ي دارند.
از خرده سنگ هاي آذرين در تهيه بتن و جاده سازي و زيربناي راه آهن استفاده مي شود. برخي از گرانيت ها، داراي اورانيوم هستند، به همين دليل نبايد در نماي ساختمان و خصوصا كف و نماي
داخلي ساختمان استفاده كرد، چون:
تشعشعات حاصل از مواد پرتو زا خطرناك است و باعث آسيب به سلولهاي بدن وبروز سرطان مي شود.
سنگ هاي آذرين فاقد فسيل اند، چون گرماي زياد ماگما باعث مي شود كه اگر بقاياي جانداران لابلاي ماگما قرار گيرد،
به دليل حرارت زياد ماگما از بين مي روند و اثري روي سنگ نمي گذارند.
سنگهاي سطح زمين ، معمولا بر اثر عواملي مانند: آب ، باد ، تغييرات دما، فعاليت جانداران و فعاليت هاي انساني
مانند جاده سازي و معدن و … متلاشي و خرد مي شوند. چگونگي تشكيل سنگ هاي رسوبي
ذرات و قطعات خرد شده و مواد محلول به وسيله آب باران و رودها و يخچال ها و باد، به درياچه ها ، درياها و اقيانوس ها حمل مي شوند و پس از انباشته شدن...مطالب دیگر:
📗کلیات و جزئیات سیم بکسل ها و کابل ها📗مدل 3 بعدی حمام📗طرح سرویس📗طرح شیک اتاق خواب دو تخته📗طرح اتاق کنفرانس📗طرح کافه تریا📗طرح اتاق کنترل📗طراحی فوق العاده با مکس📗مدل آماده گیتار بیس📗طرح آشپزخانه📗طرح کامل خانه📗آشپزخانه با اسکچ آپ قسمت اول📗آشپزخانه با اسکچ آپ قسمت دوم📗طرح اداره با اسکچ آپ📗طراحی داخلی اداری شیک📗کلبه جنگلی با اسکچ آپ📗طراحی اتاق کاری📗بسته بندی و پر کن روغن مایع📗ترس کلاس اولی ها از مدرسه📗سازه‌های بتنی📗اعتیاد مشکلات،درمان و...📗طراحی محیط کار📗طراحی داخلی با اسکچ آپ📗اندروید چیست؟📗نقش فناوری اطلاعات در آموزش